Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stavba krátkých a plochých kostí

27. 2. 2007

Krátké  kosti tvoří na končetinách funkční skupiny drobnějších, skutečně "krátkých" kostí – např. zápěstní  kosti. Mezi tento  typ  kosti zařazujeme i tzv. kosti nepravidelného tvaru - dolní čelist, obratle a některé lebeční kosti.

 Krátké  kosti

Stavba  krátkých  kostí: Krátké kosti se svoji stavbou podobají epifýzám dlouhých kostí. Na povrchu kostí je tuhá vrstvička kompakty, kterou většinou tvoří ploché lamely. Uvnitř je spongióza. Pod  kompaktou je spongióza hustší a přenáší zatížení na systém trámců, jejichž architektonika je budována na obdobných principech, jako ve spongiózách dlouhých kostí. Dřeňové dutina se netvoří. Značná část nejdrobnějších kostí je pokryta kloubní chrupavkou.

: V případě krátkých kostí zápěstí,   nohy  a páteře, jde o řetězce kostí, jejichž drobný vzájemný posun se sčítá, a výsledkem této sumace je pohyb značného rozsahu. Vzhledem k tomu, že značná část povrchu těchto kostí je pokryta kloubní chrupavkou, jsou u některých z nich problémy s cévním zásobením a  zlomeniny  těchto kostí  se  špatně  hojí ( např. zápěstní  člunková  kost).

Ploché  kosti

Ploché kosti se podílejí na stavbě pletenců obou končetin (lopatka, kyčelní kost), skeletu hrudníku (hrudní kost) a lebeční klenby (temenní kosti, šupiny čelní, spánkové a týlní kosti).

Stavba plochých kostí: Na zevní a vnitřní ploše kosti je různě silná vrstva kompakty tvořená plochými kostními lamelami. Mezi deskami kompakty je spongióza s poměrně velkými prostory mezi trámci, vyplněnými až do pozdního věku krvetvornou dření.

: Ploché kosti většinou představují rozsáhlou plochu, na které začínají početné svaly. Není proto náhodou, že tyto kosti tvoří významnou část pletenců obou končetin, zabezpečujících pohyblivé spojení končetin a trupu. Významná  je  i  jejich  protektivní  funkce – ochrana  pánevních  a  hrudních orgánů  a  mozku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rfirfééorféorférférf

(smrdim, 21. 9. 2011 10:41)

toje taková picovina nic tu nemuzu najjjjit a to mam referat twl tak tam dejte neco poradniho