Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostní cévy a nervy

27. 2. 2007

Dlouhé  kosti  mají  v  dospělosti (po ukončení růstu) tři  zdroje  cév:

·      Periostální  cévy  jsou  sice drobnější  cévní  kmeny, ale tvoří  hlavní  krevní  zdroj kosti. Bohatě se v periostu větví a anastomózují  s cévami dřeně. Zdrojem periostálních větví jsou větší cévní kmeny, probíhající v blízkosti kostí. Do kosti pronikají šikmými  ­ Volkmannovými  kanálky, které se v kosti napojují na cévy uvnitř Haversových kanálů, tj. centrální  kanály  osteonů. 

·      Epifyzární  cévy  jdou  z  cév zásobujících kloubní  hlavice a oblasti růstových chrupavek. Zdrojem těchto cév jsou  tzv. kloubní větve, tj. cévy zásobující kloubní pouzdra a vazy. Z cév kloubních pouzder  jsou zásobovány  i  kostní  metafýzy.

·      Nutritivní  cévy jsou samostatné, poměrně silné cévy vstupující do kostí jedním nebo dvěma nutritivními otvory. Zásobují hematogenní kostní dřeň, endost, kompaktu i oblasti růstových chrupavek. Zdrojem nutritivních cév jsou opět silnější kmeny probíhající v okolí kostí.

Kost je v oblasti diafýzy zásobována krví, která teče oběma směry, tj. přibližně od středu kosti k oběma  epifýzám a  naopak. Anastomózy mezi cévními oblastmi epifýz a diafýzy jsou sice velmi tenké, ale mohou se uplatňovat při zlomeninách. Při kostní frak­tuře jsou totiž většinou porušeny nejsilnější nutritivní cévy, které se posunem úlomků buď trhají nebo jsou otočeny kolem osy, takže jimi nemůže proudit krev. V těchto případech se postupně otevírají i velmi slabé anastomózy a hojící se kostní kompakta  je  zásobována  z  epifyzárních  nebo  periostálních cév.

Mízní  cévy nebyly v kostní tkáni přímo prokázány. Bohatě je ale mízními cévami  drénován periost. V kompaktě kostí byly prokázány pouze mízní prostory v okolí cév Haversových oste­onů (v  Haversových kanálcích), kterými  mízní  cévy  periostu komunikují.

Inervace  vlastní  kostní  tkáně  nebyla prokázána. Do kosti vstupují tenká autonomní nervová vlákna, která doprovázejí cévy. Inervují jejich stěnu (hladkou svalovinu) a regulují tak průtok krve kostí. Bohatě je senzitivně inervován periost. Bolest vycházející z kosti je tedy bolestí periostální - kompaktní kost pod periostem je necitlivá !


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dete do prdele

(jouda, 9. 10. 2011 19:36)

dete do prdele tadinic neni